10 najlepších čajov na žalúdok a trávenie

646 zobrazení

Tráviace ťažkosti, nevoľnosť a podráždenie žalúdka, ktoré netrvajú dlho a nie sú akútne, sa dajú vyriešiť aj doma. Často pomôžu čaje na žalúdok a trávenie. Jedná sa o čaje z byliniek, rastlín a ich zmesi, ktoré prinesú úľavu pri bežných ťažkostiach s tráviacim traktom.

Raz za čas sa to stane každému z nás – prejedli sme sa a teraz nám jedlo „sedí“ v žalúdku. Zjedli sme niečo, čo sme nemali, a začala...
zdroj: google.com

Raz za čas sa to stane každému z nás – prejedli sme sa a teraz nám jedlo „sedí“ v žalúdku. Zjedli sme niečo, čo sme nemali, a začala nás trápiť hnačka, nafukovanie a plynatosť. Alebo sme v strese, bolí nás žalúdok a nevieme do seba dostať ani kúsok jedla. Na trhu existuje mnoho prípravkov na trávenie a upokojenie tráviacich ťažkostí. Bylinkové čaje sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prirodzený spôsob, ako si zlepšiť trávenie a zdravie žalúdka.

Mätový čaj

Mätový čaj je skvelým bylinkovým čajom na žalúdok a črevá. Pomáha utíšiť kŕče a bolesť žalúdka, zaberá proti hnačke, nadúvaniu a plynatosti. Mäta môže byť efektívna aj pri nevoľnosti, vracaní a tiež zlepšuje chuť do jedla.

Medovkový čaj

Či už vás trápia ťažkosti so zaspávaním, stres, oslabená imunita alebo problémy s trávením, čaj z medovky lekárskej vám môže pomôcť. Medovkový čaj má upokojujúce účinky, takže vám nielen pomôže zaspať a uvoľniť sa, keď ste vystresovaní, ale upokojí aj napäté a ubolené brucho. Pomáha zmierniť kŕče v bruchu a nadmernú plynatosť. Medovka tiež priaznivo podporuje proces trávenia. Dokáže uľaviť aj pri pálení záhy a nepríjemných pocitoch spôsobených narušenou funkciou žalúdočných štiav.

Harmančekový čaj

Harmanček pôsobí podobne ako medovka – má upokojujúce účinky. Pomáha uvoľniť nervový systém, zmierniť stres a úzkosť, s ktorými sa často viažu aj tráviace problémy. Čaj z harmančeka je tiež ideálnym čajom na trávenie, keďže podporuje zdravie tráviaceho traktu a pomáha uvoľniť kŕče. Často sa pije ako pomoc pri hnačke, nadúvaní, vracaní a plynatosti. Harmanček pomáha zmierniť zápal žalúdka a tráviaceho traktu a upokojuje podráždený žalúdok.

Ľubovníkový čaj

Ľubovník bodkovaný sa už stáročia konzumuje v rôznych formách pre jeho antidepresívne, protizápalové a antivírusové vlastnosti. Čaj z ľubovníka podporuje normálnu funkciu tráviaceho traktu, a to najmä žalúdka, pečene a žlčníka. Upokojuje podráždený žalúdok a pomáha zmierniť nepríjemné pocity súvisiace s tráviacimi ťažkosťami, ako sú nadúvanie a nevoľnosť. Keďže má upokojujúce a antidepresívne účinky, môže pomôcť aj pri tráviacich ťažkostiach spôsobených stresom a psychickou záťažou.

Zázvorový čaj

Superpotravina, ktorá sa často používa v ázijskej kuchyni, si už dávno našla miesto aj v našich domácnostiach. Zo zázvoru si pripravíte skvelý čaj na žalúdok a trávenie. Priaznivo totiž ovplyvňuje tráviaci trakt, pomáha uľaviť pri nevoľnosti, hnačke, plynatosti a vracaní. Upokojuje tiež kŕče a bolesti tráviacej sústavy. Zázvor má protizápalové účinky, ktoré pomáhajú zmierniť zápaly tráviaceho traktu. Okrem toho zázvor stimuluje produkciu žlče, čo pomáha pri spracovaní ťažkých jedál.

Feniklový čaj

Ďalším skvelým čajom na žalúdok a trávenie je čaj z fenikla, ktorý vyniká svojimi karminatívnymi účinkami. To znamená, že zmierňuje nadúvanie a plynatosť, čím prináša úľavu od nepríjemného pocitu tlaku a plnosti v bruchu. Okrem toho utišuje kŕče v črevách aj žalúdku a podporuje správnu pohyblivosť čriev, čím zmierňuje zápchu. Pomáha zabraňovať šíreniu baktérie E. coli, ktorá môže spôsobovať hnačku a iné tráviace problémy. Fenikel má protizápalové účinky, čím prispieva k úľave podráždeného žalúdka. Pomáha tiež regulovať apetít, vďaka čomu môže byť vhodným doplnkom výživy pri zdravom chudnutí.

Čierny čaj

Podobne, ako fenikel, aj čierny čaj pomáha zabraňovať rastu a šíreniu baktérie E. coli v črevách. Čierny čaj je tiež známy ako účinný prostriedok proti hnačke. Pomáha najmä pri vodnatej hnačke a pri stave, keď sa strava v tele udrží len ťažko. Čierny čaj poskytuje úľavu pri bolestiach brucha, a to vďaka jeho protizápalovým účinkom priaznivo pôsobiacim na podráždený žalúdok a črevá. Ak máte tráviace problémy, čierny čaj pite s mierou – má laxatívne účinky zhoršujúce hnačku pri nadmernej konzumácii. Okrem toho môžu kofeín a taníny, ktoré obsahuje, pri veľkom množstve podráždiť žalúdok a črevá.

Čaj zo sladkého drievka

Sladké drievko sa konzumuje pri rôznych žalúdočných ťažkostiach, a to najmä tých, ktoré sú spôsobené žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi. Najčastejšie medzi tieto ťažkosti patria nevoľnosť, bolesť žalúdka a pálenie záhy. Čaj zo sladkého drievka tiež prispieva k normálnej funkcii tráviaceho traktu a pomáha zmierniť zápal celej sústavy. Sladké drievko je známe svojimi antibakteriálnymi účinkami, vďaka ktorým telu pomáha zbaviť sa škodlivých mikroorganizmov v tráviacom trakte.

Bazalkový čaj

Bazalku pravú mnohí poznajú najmä ako bylinku, ktorá má široké využitie v kuchyni – pripravuje sa z nech chutné pesto, pridáva sa do šalátov, polievok, omáčok či na pizzu. Kúpiť či vypestovať si ju však môžete aj pre jej zdravotné účinky. Čaj z bazalky napomáha prirodzenému procesu trávenia, zmierňuje nadúvanie a podporuje celkové zdravie tráviaceho systému. Okrem toho má bazalka mierne upokojujúce účinky, čo ocenia najmä tí, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami spôsobenými psychickou záťažou. Bazalkový čaj podporuje zdravú mikroflóru čriev a pomáha predchádzať poškodeniu žalúdka a čriev, ku ktorému dochádza najmä v dôsledku užívania liekov.

Zelený čaj

Zelený čaj môže pomôcť najmä pri hnačke a tráviacich ťažkostiach spôsobených zápalom. Poskytuje úľavu pri nevoľnosti, vracaní, nafukovaní, a je tiež dobrým pomocník pri liečbe žalúdočných vredov. Kvalitný zelený čaj podporuje metabolizmus a pomáha k zdravému chudnutiu. U ľudí s citlivým žalúdkom však môže vyvolať podráždenie, ak sa pije vo väčšom množstve. Zelený čaj by sa nemal piť nalačno, pretože môže vyvolať nevoľnosť a podráždiť žalúdok. Ľudia, ktorí si dávajú pozor na konzumáciu kofeínu by ho tiež mali piť s mierou.

Kedy pomôžu čaje na trávenie a žalúdok a kedy už treba vyhľadať lekára?

Čaje na žalúdok a trávenie sú ideálnym pomocníkom pri krátkodobých ťažkostiach, ktoré nie sú spôsobené závažnejšími zdravotnými problémami. Pri bežných a občasných ťažkostiach, ako sú hnačka, zápcha, nevoľnosť, plynatosť či nadúvanie, môže šálka bylinkového čaju priniesť úľavu. Aj pri krátkodobých problémoch platí, že by ste to s čajmi nemali preháňať – vo všeobecnosti sa odporúča nevypiť viac ako 2 – 3 šálky jedného druhu čaju denne. Vždy je však vhodné prečítať si obal, poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom.

Lekára radšej navštívte v nasledujúcich prípadoch:

  • Pretrvávajúce ťažkosti, ktoré neustupujú ani po niekoľkých dňoch alebo sa pravidelne vracajú.
  • Silné bolesti žalúdka alebo brucha, ktoré sú intenzívne alebo sa vracajú.
  • Neustupujúca nevoľnosť, vracanie alebo hnačka, najmä, ak ich sprevádza horúčka a hroziaca dehydratácia.
  • Krvácanie z konečníka alebo pri vracaní. Stolica má červenú až čiernu farbu, ak sa v nej nachádza krv.
  • Členovia domácnosti trpia rovnakými alebo veľmi podobnými príznakmi.
  • Strata chuti do jedla a neprimerané chudnutie.
  • Podozrenie na otravu jedlom.
  • Opuch alebo hrča v bruchu.
  • Suchá a tvrdá stolica, menej než trikrát týždenne.
  • Pocit ťažšieho vylučovania stolice, akoby vám niečo zavadzalo.

Ďalšie spôsoby, ako si zlepšiť zdravie žalúdka a trávenie

Okrem pitia bylinkových čajov sa môžete zamerať aj na iné spôsoby, ako si zlepšiť trávenie a zdravie žalúdka:

  • Zdravá strava zložená z vlákniny, zeleniny, ovocia, celozrnných potravín, rýb a ďalších všeobecne zdravých potravín.
  • Pravidelná fyzická aktivita.
  • Pitný režim.
  • Obmedzenie stresu a minimalizovanie stresorov, ktoré negatívne vplývajú na psychické aj fyzické zdravie.
  • Probiotiká a prebiotiká.
  • Vyhýbanie sa ťažkým, mastným, priemyselne spracovaným jedlám a prejedaniu sa.
  • Zaradenie superpotravín a bylín, ktoré pomáhajú zdraviu tráviaceho traktu aj celého tela do stravy. Patria medzi ne napríklad kurkuma, palina, citrónová tráva, rozmarín, tymián, banán, škorica či aloe vera.

Zaradenie určitých druhov čajov do stravy môže pomôcť vášmu tráveniu a celkovej pohode. Kľúčom je však striedmosť, a aj keď majú bylinkové čaje mnohé pozitívne účinky, netreba to s nimi preháňať. Okrem pitia čajov existuje aj mnoho ďalších spôsobov, ako zlepšiť zdravie svojho tráviaceho traktu. Zamerajte sa na zdravú stravu, pitný režim, pravidelný pohyb a zaradenie probiotík a prebiotík do stravy. Ak sa vám však nepolepší, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

Laura Hrnčiarová, redakcia www.zdravysvet.sk

ZDROJ FOTO: preepik.com

Mohlo by vás zaujímať

Bylinné čaje – strážci našeho zdraví

Zdraví pomocníci Bylinné čaje jsou ideálními společníky při cestě za lepším zdravím. Odedávna jsou používány jako přírodní...

4.11.2009
4678 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie
99 %
zákazníkov odporúča podľa dotazníka spokojnosti za posledných 90 dní