Top 7 prírodných liekov pre obranyschopnosť

313 zobrazení

Únava, kašeľ, prechladnutie, opar či podráždenosť – aj to môžu byť príznaky oslabenej imunity. Ak sa chcete zamerať na prevenciu pred ochoreniami alebo na vás už niečo lezie, bylinky sú skvelým pomocníkom pri posilnení imunity. Silná imunita je kľúčom k celkovému zdraviu a psychickej pohode. Čoraz viac ľudí sa obracia na osvedčené prírodné lieky na imunitu – bylinky, čaje a tinktúry z nich. Vďaka svojim unikátnym schopnostiam, antioxidačným a antibakteriálnym účinkom, ako aj obsahu vitamínov, bylinky pomáhajú posilniť obranyschopnosť organizmu a bojovať proti zápalom a infekciám.

Ako spoznať, že máte oslabenú imunitu?Čo spôsobuje oslabenú imunitu?Imunita môže byť oslabená z rôznych dôvodov:Stres: Chronický stres...
zdroj: google.com

Ako spoznať, že máte oslabenú imunitu?

Čo spôsobuje oslabenú imunitu?

Imunita môže byť oslabená z rôznych dôvodov:

  • Stres: Chronický stres negatívne vplýva na funkciu viacerých orgánov ľudského tela, oslabuje imunitný systém a jeho schopnosť bojovať s infekciami. Izolácia, depresia, úzkosť a ďalšie psychické ťažkosti tiež znižujú schopnosť imunitného systému brániť sa.
  • Chronické ochorenia: Autoimunitné ochorenia, cukrovka, a ďalšie chronické choroby môžu tiež oslabiť imunitný systém.
  • Lieky: Dlhodobé užívanie antibiotík, imunosupresíva a kortikosteroidy potláčajú funkciu imunitného systému a ničia prospešné baktérie v črevách.
  • Rakovina a chemoterapia: Rakovina má negatívny vplyv na obranyschopnosť organizmu. Chemoterapia znižuje množstvo bielych krviniek bojujúcich proti infekciám.
  • Zlá životospráva: Nedostatok pohybu, vitamínov, minerálov, nedostatočný pitný režim, užívanie alkoholu a drog, fajčenie, nedostatok spánku a hygieny znižujú schopnosť organizmu brániť sa pred baktériami a vírusmi.
  • Ďalšie dôvody: Imunita býva oslabená najmä v zime, kedy sa nám nedostáva dostatok vitamínu D z prirodzeného zdroja – zo slnka. Chladné počasie tiež oslabuje lokálnu imunitu nosa, kvôli čomu sa patogény ľahšie prichytia na jeho bunky a napadnú ich. Okrem toho imunitu môžu oslabiť aj infekcie, ako sú mononukleóza, hepatitída, HIV či tuberkulóza. Ak ste dlhodobo vystavení smogu, chemikáliám a rôznym alergénom, vaša imunita tiež trpí.

Príznaky oslabenej imunity

Medzi znamenia, že váš imunitný systém je oslabený, patria:

  • Časté choroby, infekcie a prechladnutia.
  • Únava, podráždenosť a zvýšená citlivosť na stres.
  • Tráviace problémy.
  • Opakovaný výskyt oparu (herpesu) na perách alebo aj inde na tele.
  • Pomalé hojenie rán.
  • Bolesti kĺbov a svalov.
  • Kožné problémy, ako sú ekzémy a vyrážky.

7 byliniek na posilnenie imunity

Bylinky sú ideálnym pomocníkom pri posilňovaní imunity, no ak vás trápia časté choroby, ste tehotná alebo máte už existujúce zdravotné ťažkosti, o ich užívaní by ste sa mali poradiť s lekárom. Pre posilnenie imunity vyskúšajte týchto 7 byliniek:

Kapucínka

Kapucínka väčšia je prírodným liekom na imunitu vďaka jej antibakteriálnym, antioxidačným a antivírusovým účinkom. Je ideálnou bylinkou na posilnenie imunity počas chrípkových období ako prevencia, ale aj ako pomoc pri prebiehajúcom ochorení. Kapucínka pomáha riediť hlieny, bojovať proti ochoreniam dýchacieho, gynekologického a močového systému. Táto bylinka má tiež silné antimikrobiálne účinky, a to najmä proti E. Coli, kvasinke C. albicans, baktérii P. aeruginosa a baktérii H. pylori, ktorá spôsobuje infekciu žalúdka.

Táto farebná bylinka sa v niektorých krajinách pestuje aj ako dekorácia. Priaznivé účinky kapucínky na zdravie môžete využiť v podobe čaju, tabliet, čerstvých listov alebo tinktúry.

Materina dúška

Bylinkový čaj na imunitu si môžete pripraviť aj z materinej dúšky. Je známa najmä ako bylinka, ktorá zmierňuje kašeľ a celkovo priaznivo vplýva na dýchacie cesty. Tiež hrá rolu v posilnení imunity, úľave pri prechladnutí a chrípke, a má antiseptické a antioxidačné účinky. Podporuje tiež trávenie, ktoré je úzko prepojené s imunitným systémom.

Čaj z materinej dúšky je ideálnym nápojom na posilnenie imunity, vykašliavanie, úľavu pri prechladnutí a upokojení pri podráždení a úzkosti. Zvykne sa užívať aj vo forme sirupu, inhalovať po nasypaní do horúcej vody, a tiež sa môže pridať do kúpeľa.

Praslička

Praslička roľná má protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne účinky, ktoré majú priaznivý vplyv na imunitu a jej posilnenie. Táto bylinka obsahuje látky, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom a účinne pôsobí proti baktériám a hubám, najmä proti zlatému stafylokoku, E. coli a hubám rodu Aspergillus, ktoré môžu napadnúť centrálny nervový systém, najmä pri oslabenej imunite.

Najčastejším spôsobom, ako užívať prasličku, je pripraviť si z nej čaj. Okrem účinkov na posilnenie imunity je aj diuretikom, čo znamená, že zvyšuje tvorbu a vylučovanie moču. Existujú aj kapsule a prípravky, prípadne parné obklady, ktoré sa používajú na vlasy a pokožku. Kúpeľ z prasličky, pripravený zo sušenej rastliny macerovanej v studenej vode a na druhý deň zohriatej až na bod varu, môže pomôcť pri gynekologických ťažkostiach, bolestiach bedrovej chrbtice a podporiť hojenie po pôrode.}

Nechtík

Nechtík lekársky pomáha pri hojení rán, a preto sú výťažky z neho často pridávané do mastí. Žiarivo oranžová alebo žltá rastlina má protizápalové, antimikrobiálne a antioxidačné účinky, vďaka ktorým je ideálna aj pre posilnenie imunity. Nechtík pomáha chrániť organizmus pred oxidačným stresom a infekciami.

Táto liečivá rastlina je účinná v boji proti plesniam, kvasinkám a baktériám. Čaje a tinktúry sa tiež používajú na zmiernenie tráviacich ťažkostí a na liečbu zápalov ústnej dutiny či kožných infekcií.

Nechtík lekársky 50ml, T26 - tinktúra z bylín

Pri zápaloch, búšení srdca, menštruácii.

Medovka

Čaj z medovky lekárskej sa zvyčajne pije na upokojenie nervového systému, zmiernenie stresu a úzkosti a pre lepší spánok. Medovka je však aj prírodným liekom na imunitu – má protizápalové, antioxidačné, antibakteriálne a antivírusové účinky. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pri vonkajšej aplikácii pomáha pri liečbe oparov, ktoré sa často objavujú pri oslabení imunitného systému.

Z medovky si môžete pripraviť čaj, sirup, pridať ju do kúpeľa na upokojenie alebo bylinku použiť na výrobu pleťovej vody. Pri prechladnutí aj ako prevencia pred ochoreniami je najlepšie piť čaj z medovky každý deň. Doprajte si šálku alebo dve pred spaním, čo vám pomôže cítiť sa zrelaxovaní a uvoľnení.

Kotvičník

Kotvičník zemný je známy najmä ako bylinka podporujúca hormonálnu rovnováhu a zdravie močového systému. Jeho priaznivý vplyv na imunitu sa spája najmä s látkami, ktoré podporujú obranyschopnosť, ako sú vitamíny, triesloviny a flavonoidy. Má tiež protizápalové a antibakteriálne účinky, pomáha regulovať krvný tlak, používa sa pri liečbe zvýšeného cholesterolu a má priaznivý vplyv na fyzickú výkonnosť. Kotvičník sa zvyčajne užíva vo forme tinktúry alebo sa z neho pripravuje čaj.

Baza

Z voňavej a chutnej bylinky na imunitu bazy čiernej sa vyrábajú sirupy, marmelády či vína. Rastlina je však známa aj svojimi liečivými účinkami a priaznivým vplyvom na imunitný systém. Má potopudné účinky, vďaka ktorým sa telo ľahšie zbavuje toxínov. Podporuje zdravie dýchacích ciest, uľahčuje vykašľavanie hlienov a vďaka jej antibakteriálnym a antivírusovým účinkom sa organizmus lepšie popasuje s chrípkou a prechladnutím. Baza je bohatá na vitamíny a antioxidanty. Užíva sa vo forme čajov, tinktúr, kapsúl či pastiliek.

Ďalšie spôsoby, ako posilniť imunitu

Okrem vyššie vymenovaných byliniek na posilnenie imunity sa môžete zamerať aj na ďalšie spôsoby, ako posilniť obranyschopnosť organizmu a byť zdravší:

  • Ďalšie bylinky, ako sú echinacea, žihľava, šípky či harmanček.
  • Konzumácia prírodných liekov na imunitu, ako sú cesnak, rakytník, kurkuma, arónia, citrusy či ryby.
  • Pravidelný pohyb.
  • Obmedzenie stresu a minimalizovanie stresorov, ktoré negatívne vplývajú na psychické aj fyzické zdravie.
  • Pitný režim.
  • Doplnenie vitamínov, probiotík a minerálov v strave, a v prípade potreby aj formou tabliet.
  • Vyhýbanie sa preplneným priestorom a hygiena rúk.
  • Dostatok oddychu a spánku, pravidelná psychohygiena.
     

Po porade s lekárom sa liečivé bylinky a čaje, tinktúry či iné produkty pripravené z nich môžu stať vašimi spoločníkmi na každý deň. Okrem boja proti infekciám, vírusom a baktériám posilnia aj imunitu, niektoré z nich pomôžu upokojiť nervový systém, zmierniť stres, pomôcť pri tráviacich ťažkostiach či problémoch s močovým systémom.

ZDROJ FOTO: www.freepik.com

Mohlo by vás zaujímať

SVĚT BEZ HRANIC

Před dvěmi roky jsem se doslechl o havajském terapeutovi, který vyléčil celé oddělení mentálně postižených vězňů - aniž by...

9.8.2009
4264 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie
99 %
zákazníkov odporúča podľa dotazníka spokojnosti za posledných 90 dní