Hexagram života: jednota bytia a hmoty ako kľúčový symbol dlhovekosti a jeho význam 3.časť

262 zobrazení

V minulom článku som vám sľúbil, že sa budeme venovať tretiemu zásadnému bodu v našom bunkovom trojuholníku, nazvime ho Triády Hmoty, ktorého jeden cíp smeruje nadol, a to bodu C- CLEAN – čisteniu. Uvedomil som si však, že je nevyhnutné pred týmto bodom vám ukázať aj celý kontext tohto systému a uvedomiť si, že tento bunkový trojuholník hmoty je len súčasťou hexagramu a patrí k nemu ešte niečo viac, nazvime to Trojuholník Bytia alebo Triáda života.

V úvode minulého článku som už načrtol aj filozofickú podstatu dlhovekosti. Ak pochopíme tento celok, potom pochopíme...
zdroj: google.com

V úvode minulého článku som už načrtol aj filozofickú podstatu dlhovekosti. Ak pochopíme tento celok, potom pochopíme „všetko“.

Symbolický význam:

  1. Horný trojuholník: teda trojuholník smerujúci jedným hrotom nahor - Triáda života, symbolizuje duchovný rast, transcendenciu, spojenie s vyšším vedomím alebo univerzálnou pravdou.
  2. Koncept rovnováhy: Spolu s trojuholníkom smerujúcim jedným hrotom nadol, trojuholníkom Triády Hmoty, (ktorý reprezentuje hmotu, materiálny svet), tvorí tento obraz Hexagram Života, často interpretovaný ako harmónia medzi hmotou a duchom, človekom a božským, energiou a pokojom.

HEXAGRAM ŽIVOTA

Horný trojuholník

  • S - Spirit (Duch): Spojenie so sebou samým a vyšším zmyslom života.
  • W - Wisdom (Múdrosť): Poznanie a pochopenie podstaty života a bytia.
  • U - Unity (Jednota): Spojenie s univerzom alebo celkom, ktorý presahuje jednotlivca.

SPODNÝ Bunkový trojuholník

  • E -Energia mitochondrie
  • C – Clean – autofágia
  • Telomers  – rapamycín a mTOR - mTOR (mechanistic Target of Rapamycin) je kľúčový regulačný uzol v bunke, ktorý neustále sleduje a vyvažuje potreby rastu, delenia a regenerácie buniek na základe dostupnosti živín a energetických zdrojov. Slúži ako „hlavný koordinátor“ medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Objasnime si teraz Trojuholník Bytia alebo Triádu života. Odporúčam si urobiť pohodlie a pohodu. 

Poďme na prvý bod S - Spirit (Duch).

Je protiváhou bodu T – telomers, neskôr si povieme, že pomocou „Poznania“ a poznaním  bodu S – Spirit, snáď dokážeme modifikovať a programovať aj tento ťažko dosiahnuteľný cieľ. 

Poznáte vetu, ktorá pochádza z hermetického učenia pripisovaného Hermesovi Trismegistovi a je jedným zo základných princípov hermetizmu? Táto veta sa nachádza v texte známej Smaragdovej dosky (Tabula Smaragdina) a hovorí:

"Ako hore, tak i dole; ako vnútri, tak aj vonku."

Hermes Trismegistos

"Ako hore, tak i dole; ako vnútri, tak aj vonku, " je univerzálna pravda o prepojenosti všetkého bytia. Táto veta nás pozýva k hlbšiemu skúmaniu vlastného vnútra, k rešpektu voči prírode a vesmíru a k uvedomeniu si, že naše vnútorné a vonkajšie svety sú neoddeliteľne prepojené. Je to princíp rovnováhy, harmónie a jednoty, ktorý nás učí žiť vedome a zodpovedne.

Veta naznačuje, že to, čo sa deje na úrovni jednotlivca, je odrazom toho, čo sa deje na úrovni vesmíru a naopak. Hovorí o tom, že zákony platné vo veľkom (makrokozme) sa odrážajú aj v malom (mikrokozme).

Príklad: Usporiadanie atómu (s jadrom a elektrónmi) je podobné usporiadaniu slnečnej sústavy. To, čo sa deje v tele človeka, môže byť odrazom toho, čo sa deje vo svete okolo neho.

Táto veta poukazuje na jednotu duchovného a fyzického sveta. Tvrdí, že medzi duchovnou (neviditeľnou) a materiálnou (viditeľnou) realitou existuje hlboké prepojenie.

  • "Ako hore, tak i dole": To, čo sa deje vo vyšších duchovných dimenziách, ovplyvňuje to, čo sa deje v materiálnom svete. A naopak, činnosti v hmotnom svete môžu ovplyvniť duchovnú sféru.
  • "Ako vnútri, tak aj vonku": Vnútorný stav jednotlivca (jeho myšlienky, pocity, nálady) sa odráža vo vonkajšom svete – vo vzťahoch, situáciách a okolnostiach, ktorými človek prechádza.

Príklad: Ak človek žije v harmónii so sebou samým (vnútri), jeho vonkajší život (vzťahy, práca, zdravie) bude tiež harmonický.

V psychológii sa tento princíp dá aplikovať na vnímanie reality. Naša myseľ vytvára obraz sveta, ktorý zažívame. To, čo je "hore" (v našej mysli), sa prejavuje "dole" (v našich činoch a živote). A naopak, to, čo zažívame "dole" (vo vonkajšom svete), ovplyvňuje naše myšlienky a emócie "hore".

Príklad: Ak je človek vnútorne pokojný, tento pokoj sa odráža vo vzťahoch a situáciách, ktoré zažíva. Naopak, ak prežíva vnútorný chaos, jeho vonkajší svet bude plný konfliktov a problémov.

Táto veta sa v modernom svete často spája so štúdiom fraktálov, holografického princípu vesmíru alebo kvantovej fyziky. Veda začína potvrdzovať, že na mikro úrovni a makro úrovni existujú podobné štruktúry a vzorce.

Príklad:

  • Fraktály: Geometrické vzory, ktoré sa opakujú v rôznych mierkach – list stromu je štruktúrou podobný vetve, ktorá je podobná celému stromu.
  • Kvantová fyzika: Pozorovanie častíc na kvantovej úrovni ovplyvňuje ich správanie, čo je paralelou k princípu "ako vnútri, tak aj vonku."

Pozornosť teda na maličkosti: To, čo sa deje na malej úrovni, môže mať veľký vplyv na celok – to je známy Butterfly efekt.

Môžeme teraz prejsť na prvý bod Triády života. Pojem S - Spirit (Duch) v kontexte "Spojenia so sebou samým a vyšším zmyslom života" zahŕňa viacero vrstiev filozofického, duchovného a psychologického významu. Rozpíšme si ho podrobnejšie:

1. Spojenie so sebou samým

Tento aspekt hovorí o prehĺbení vzťahu so svojím vnútrom a o objavení skutočného „ja“. Predstavuje cestu k sebapoznaniu, autentickosti a životu v súlade s vlastnými hodnotami a presvedčeniami.

  • Sebapoznanie: Proces skúmania svojich myšlienok, emócií a vnútorných pohnútok. Znamená pochopiť svoje silné a slabé stránky, túžby, obavy a zmysel svojho života.
  • Autenticita: Žiť v súlade s tým, čím skutočne sme, a nie podľa očakávaní okolia. Ide o odvahu prejaviť svoju jedinečnosť.
  • Harmónia: Nájsť vnútorný pokoj a rovnováhu medzi myšlienkami, pocitmi a činmi. Spojenie so sebou samým vytvára pocit stability a pohody aj uprostred vonkajšieho chaosu.

2. Spojenie s vyšším zmyslom života

Tento aspekt sa zaoberá otázkami transcendencie, teda presiahnutia bežného každodenného prežívania a hľadania hlbšieho významu existencie.

  • Hľadanie zmyslu: Duchovná dimenzia podporuje otázky ako: "Prečo som tu?", "Čo je cieľom môjho života?", "Ako môžem prispieť k niečomu väčšiemu ako  som ja sám?"
  • Transcendencia: Presiahnutie vlastných egoistických potrieb a uznanie, že sme súčasťou niečoho väčšieho – prírody, vesmíru, kolektívneho ľudstva alebo Božskej podstaty.
  • Slúženie druhým: Nájsť vyšší zmysel často zahŕňa službu iným, prispievanie do komunity alebo do sveta spôsobom, ktorý nás presahuje a vytvára pocit naplnenia.

3. Duchovná prax a nástroje

Na prepojenie so sebou samým a vyšším zmyslom života existujú rôzne prístupy a praktiky:

  • Meditácia a mindfulness: Nástroje, ktoré nám pomáhajú upokojiť myseľ, ponoriť sa do seba a uvedomiť si prítomný okamih.
  • Modlitba a kontemplácia: Pre tých, ktorí sú veriaci, je to spôsob spojenia s Božskou podstatou. Pre neveriacich môže ísť o formu reflexie a introspekcie.
  • Journaling (denníky): Zapisovanie myšlienok a pocitov nám pomáha lepšie porozumieť vlastnému vnútornému svetu.
  • Umelá kreativita: Činnosti ako písanie, maľovanie alebo hudba umožňujú spojenie s hlbším ja a vyjadrenie nevedomých častí seba samého.
  • Spojenie s prírodou: Pobyt v prírode podporuje uvedomenie si našej súčasti širšieho celku a dodáva pocit harmónie.

4. Spirituálna integrácia v každodennom živote

Duchovný rozmer nemusí byť oddelený od každodenného života. Naopak, má byť integrovaný do bežných činností a rozhodnutí:

  • Vedomé žitie: Žiť prítomným okamihom, plne si uvedomovať a vychutnávať maličkosti každodenného života.
  • Vďačnosť: Pestovanie pocitu vďačnosti za život a za všetko, čo máme, pomáha prepojiť sa s vyšším zmyslom.
  • Etické konanie: Život podľa princípov ako čestnosť, láska, súcit a rešpekt k ostatným.
  • Odvaha a nádej: Rozvíjanie duchovnej sily, ktorá nás podporuje vo chvíľach náročných rozhodnutí alebo ťažkostí.

5. Výzvy na ceste k duchovnému spojeniu

Cesta k spirituálnemu prepojeniu nie je vždy jednoduchá. Môže zahŕňať:

  • Skepsu a pochybnosti: Bežná súčasť hľadania, ktorá nás núti klásť hlboké otázky.
  • Stratu spojenia: Pocit odcudzenia od seba alebo vyššieho zmyslu života, najmä v hektických obdobiach.
  • Ego a sebaobmedzovanie: Prekážky v podobe ega, strachu alebo spoločenských očakávaní.

6. Duch ako hybná sila života

Duch je niečo, čo nás motivuje, dáva nám vnútornú silu a pomáha nám ísť vpred. Je to spojenie so zdrojom našej kreativity, intuície a múdrosti. Rozvíjaním ducha posilňujeme schopnosť čeliť životným výzvam s odvahou a pokojom.

Záver: V konečnom dôsledku je S - Spirit o vytváraní harmónie medzi naším vnútorným svetom a vonkajším životom, o hľadaní odpovedí na najhlbšie otázky a o prežití života, ktorý má pre nás osobný a univerzálny význam.

Na budúce si povieme v krátkosti o W - Wisdom (Múdrosti), aby sme pochopili komplexne Triádu života.

Váš Ing. Pavol Machnič, LS longevity seeker

Mohlo by vás zaujímať

Novoročná očista a efektívne chudnutie

Určite nie je vhodné skĺznuť do opačného extremu, ale je dôležité rozumné prečistenie nášho organizmu či jemné zhadzovanié...

2.1.2013
6440 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie
99 %
zákazníkov odporúča podľa dotazníka spokojnosti za posledných 90 dní