V oblastiach, kde sa čaj pestuje, stáva sa i súčasťou miestnej kuchyne.
Mladé čajové lístočky sa varia, dusia, pražia, zapekajú, spracovávajú sa do plniek, polev, nálevov či dressingov. Krájajú sa do šalátov, bylinných zmesí, kuracej polievky... V čaji sa varia cestoviny, čaj sa pridáva do cesta i do ryžovej kaše. Zaujímavé sú aj sladkosti z čaju, napríklad čajová zmrzlina, ktorá je však zvlášť obľúbená skôr v Japonsku.
Špeciality z čaju môžete ochutnať v niektorých lepších čínskych čajovniach, reštauráciách a na miestach, kde sa varí podľa tradícií čínskej medicíny.
V oblasti Chang-čou, kde sa pestuje slávna Dračia studňa, Lung-ťing, sa mladé výhonky tohto čaju pridávajú predovšetkým do pokrmov z morských živočíchov a k rybám, vyloveným z vôd Západného jazera.
Na severe provincie Fu-ťien, najmä v horách Wu-i sa mladé čajové výhonky využívajú naozaj s veľkou obľubou. Na čaji sa tu pripravuje snáď všetko. V kuchyni sa uplatňujú najmä veľké listy čaju Žou-kvej, ale ochutnať môžete i výhonky Ta-chung pchao a Ti-kuan jin.
Do kaše, cesta, sladkostí a do zmrzliny sa pridáva jemný prášok z čínskeho čaju Matča.
Ak sa ocitnete niekedy v Pekingu a budete mať chuť na dobrý čaj a vyprážané čajové výhonky, vyhľadajte slávnu čajovňu Lao-š na okraji obrovského legendárneho námestia Tchien-an-men pred južnou bránou Zakázaného mesta.
Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Čajovňa dobrých ľudí, Nitra