Pestrec mariánsky (Silybum marianum, L.) - semeno, je jednou z najstarších a najuniverzálnejších liečivých bylín, ktoré poznáme. Jeho semienka skrývajú silu a účinnosť, ktorá pretrváva už tisíce rokov. V tradičnej ľudovej medicíne i v modernej medicíne je cenený najmä pre svoje pozitívne účinky na zdravie pečene.
Pestrec mariánsky pôsobí ochranne na pečeňový parenchým, ovplyvňuje tvorbu žlče a jej distribúciu, preto sa odporúča najmä pri liečbe a doliečovaní chorôb pečene a žlčníka a tým vlastne aj celej látkovej výmeny.
Semienka pestreca mariánskeho sú jedným z mála prírodných zdrojov silymarínu, silného antioxidantu, vďaka ktorému pomáha chrániť telo pred škodlivými voľnými radikálmi a zápalovými procesmi. Vie sa tiež popasovať s baktériami, vírusmi, hubami a parazitmi.
Pestrec obsahuje množstvo vitamínu E, kremíka, horčíka a iných minerálov, ktoré sú potrebné pre zdravý rast a vzhľad kože, nechtov a vlasov. Jeho súčasťou je aj veľké množstvo vápnika a kremíka, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu kostnej hmoty a je aj bohatým zdrojom železa, ktoré je dôležité pre tvorbu červených krviniek.
V modernej medicíne je nepostradateľný pri liečbe otravy muchotrávkou zelenou, pri ktorej je nevyhnutná rýchla a účinná detoxikácia pečene.
Pestrec mariánsky - semeno, sa v ľudovej aj modernej medicíne odporúča použiť na:
- Ochorenia pečene a žlčníka - má schopnosť chrániť pečeň pred toxickými látkami (alkohol, lieky, chemikálie a iné), pomáha pri regenerácii poškodených pečeňových buniek a zvyšuje ich funkciu, odporúča sa pri cirhóze, zápale pečene, žltačke a iných pečeňových ochoreniach, podporuje tvorbu a odtok žlče a pomáha pri prevencii a liečení žlčových kameňov...
- Poruchy trávenia a metabolizmu - zlepšuje trávenie tukov a cukrov v organizme, je užitočný pri liečbe cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu, srdcovo-cievnych ochorení, vysokého krvného tlaku a iných metabolických porúch...
- Zápaly a infekcie - má antiseptické, protizápalové a imunostimulačné účinky, pomáha pri liečbe zápalov a infekcií močových ciest, obličiek, močového mechúra, pľúc, hrdla, ústnej dutiny a iných orgánov...
- Ochorenia kože, nechtov a vlasov - má mineralizujúci a hojivý účinok na kožu, nechty a vlasy, pomáha pri liečbe ekzémov, psoriázy, akné, lupienky, vyrážok, popraskaných pätách, nechtových mykóz a iných kožných problémov.
- Osteoporóza a anémia - podporuje pevnosť kostí a zubov, pomáha pri prevencii a liečbe osteoporózy, ktorá je spôsobená strátou kostnej hmoty s vekom, pomáha tiež pri prevencii a liečbe anémie, ktorá je spôsobená nedostatkom železa v krvi...
V modernej medicíne sa pestrec mariánsky využíva pre svoju schopnosť chrániť pečeň a podporovať jej regeneráciu. Je súčasťou mnohých farmaceutických prípravkov určených na liečbu pečeňových ochorení.
Obrázok od ? Mabel Amber, who will one day z Pixabay
Zaujímavosti a história:
- pestrec nájdeme už v Biblii ako rastlinu, ktorú použil Ján Krstiteľ na pokánia
- spomína sa v starovekých textoch, napr. v De Materia Medica od Dioskorida, ktorý bol grécky lekár a botanik
- v stredoveku sa používal na liečbu hadích uhrýznutí a v prípade otravy muchotrávkou zelenou je to dokonca doteraz jediné známe antidotum (protijed)
- v 16. storočí, popredný anglický bylinkár John Gerard opisoval pestrec mariánsky ako najsilnejší liek na obnovu a ochranu pečene.
- v tradičnej čínskej medicíne sa pestrec používal na podporu prúdenia energie Qi a na očistu krvi
Pri výbere našich sypaných bylín, ktorú predávame pod značkou "Zdravý svet" sa riadime predovšetkým kvalitou sušenej drogy, aby ste dostali vždy prvotriednu kvalitu a aj preto nemôžeme vždy zabezpečiť najnižšiu cenu na trhu. Veríme však vo výnimočnosť prírodných produktov a preto vám prinášame len to najlepšie!
Pestrec mariánsky predstavuje dar prírody, ktorý prináša široké spektrum zdravotných výhod, a preto by mal byť súčasťou každej dobre zásobenej domácej lekárničky. Jeho semienka sú nielen chutné, ale predovšetkým mimoriadne prospešné pre naše zdravie. Tak neváhajte a objednajte si ho už dnes, aby ste uz zajtra mohli využívať jeho blahodárne účinky pre vaše telo.
Návod na prípravu:
Pred použitím môžete semeno rozdrviť v mažiari alebo v mlynčeku aby sa uvoľnila jeho liečivá sila.
- Čaj: 1 - 2 čajové lyžičky drvených semien zalejeme 250 - 300 ml vriacej vody a necháme lúhovať 10 - 15 minút. Čaj sa pije 2-3 krát denne pred jedlom.
- Odvar: pripravuje sa podobne ako čaj, ale semienka varíme v malom množstve vody 15-20 minút, potom odvar necháme vychladnúť a prefiltrujeme. Užíva sa 1 - 2 krát denne, vždy čerstvo pripravený.
- Tinktúra: pripravujeme zo 100g drvených semien, ktoré sa namočia do 0,5l 40% alkoholu a necháme macerovať 2-3 týždne na tmavom a chladnom mieste. Potom macerát prefiltrujeme a uchovávame v tmavých sklenených fľašiach. Užíva sa 10 - 15 kvapiek zriedených vo vodo, 3 krát denne pred jedlom.
- Olej: potrebujeme 100 g drvených semien a 500 ml panenského olivového alebo slnečnicového oleja, zmes necháme macerovať 14 dní na slnečnom mieste, potom precedíme a uchovávame v tmavej fľaši. Olej možno používať vnútorné aj vonkajšie. Na vnútorné použitie sa užíva 1 polievková lyžica 3 krát denne pred jedlom. Na vonkajšie použitie sa môže použiť na masáž pečene alebo na liečenie kožných problémov.
- Masť: potrebujeme 50 g drvených semien a 250 g vazelíny alebo bambuckého masla, zmes zahrievame za stáleho miešania vo vodnom kúpeli, kým nevznikne homogénna hmota. Potom necháme vychladnúť a uchovávame v uzavretej nádobe. Masť aplikujeme 2 - 3 krát denne na postihnuté miesto.
U nás nájdete pestrec aj vo forme bylinnej T30 (Pestrec) či púčikovej P57 (Pestrec) tinktúry, ale aj v lipozomálnej podobe ako súčasť super produktu Liver Booster.
Pri regenerácii ťažšie poškodenej pečene alebo pri výrazných problémoch s pečeňou odporúčame pestrec užívať súčasne s tinktúrami P15 (Borievka) a P50 (Žito).
Môžete vyskúšať aj naše komplexné kúry na revitalizáciu pečene a žlčníka K30 a K30A.
Zloženie: 100% celé semeno pestreca mariánskeho (Silybum marianum, L.).
Alergény: nie
Upozornenie: Skladujte v suchu.
Dátum spotreby: je uvedený na obale
Krajina pôvodu: Slovensko
Pre viac informácii si môžete prečítať náš článok Pestrec mariánsky.